  • Mfr # C09701052250M
  • Zoro # G201842420
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09701052250M
Overall Length
2 1/4 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.14 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
48.38 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.11 in
Outside Diameter
0.97 in
Inside Diameter
0.76 in
Free Length
2 1/4 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
43 lb/in
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
47.92 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Finish
Oil
Deflection @ Load
1.114 in