  • Mfr # C09701053000M
  • Zoro # G301842245
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09701053000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.45 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
46.5 lb
Free Length
3 in
Outside Diameter
0.97 in
Wire Diameter
0.11 in
Inside Diameter
0.76 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
31 lb/in
Deflection @ Load
1.546 in