  • Mfr # C09701481500M
  • Zoro # G101843145
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09701481500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.06 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
201.3 lb
Inside Diameter
0.67 in
Outside Diameter
0.97 in
Wire Diameter
0.15 in
Free Length
1 1/2 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
268.4 lb/in
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.441 in