  • Mfr # C09701483000M
  • Zoro # G101843169
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09701483000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
2.01 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
179.25 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.15 in
Free Length
3 in
Outside Diameter
0.97 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.67 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
119.5 lb/in
End Type
Closed, Ground
Load @ Solid (Lbs.)
118.44 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
Deflection @ Load
0.991 in