  • Mfr # C09701484000M
  • Zoro # G301843198
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09701484000M
Overall Length
4 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
2.64 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
174.4 lb
Inside Diameter
0.67 in
Compatible Rod Size
Free Length
4 in
Outside Diameter
0.97 in
Wire Diameter
0.15 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
87.2 lb/in
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Finish
Oil
Load @ Solid (Lbs.)
118.33 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load (Lbs.)
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
1.357 in