  • Mfr # C09701482500M
  • Zoro # G301843136
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09701482500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.69 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
183.25 lb
Wire Diameter
0.15 in
Outside Diameter
0.97 in
Inside Diameter
0.67 in
Free Length
2 1/2 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
146.6 lb/in
Load (Lbs.)
118.43 lb
Deflection @ Load
0.808 in