  • Mfr # C09701482000M
  • Zoro # G601843140
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09701482000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.148 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.38 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
189.6 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.97 in
Compatible Rod Size
Free Length
2 in
Wire Diameter
0.15 in
Inside Diameter
0.67 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
189.6 lb/in
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.624 in