  • Mfr # C10951052000M
  • Zoro # G301843303
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C10951052000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
0.92 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
36.16 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.11 in
Inside Diameter
0.89 in
Free Length
2 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.1 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
36.2 lb/in
Finish
Oil
Load @ Solid (Lbs.)
38.95 lb
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
1.077 in