  • Mfr # C10951053500M
  • Zoro # G301843228
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C10951053500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
1.52 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
34.41 lb
Compatible Rod Size
Free Length
3 1/2 in
Inside Diameter
0.89 in
Wire Diameter
0.11 in
Outside Diameter
1.1 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
19.7 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
38.91 lb
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Finish
Oil
Deflection @ Load
1.979 in