  • Mfr # C10951054000M
  • Zoro # G001843306
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C10951054000M
Overall Length
4 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
1.72 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
34.14 lb
Free Length
4 in
Inside Diameter
0.89 in
Wire Diameter
0.11 in
Outside Diameter
1.1 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
17.1 lb/in
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
38.92 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Wire Type
Round
Deflection @ Load
2.28 in