  • Mfr # C10951051500M
  • Zoro # G001843290
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C10951051500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
0.72 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
37.5 lb
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.1 in
Free Length
1 1/2 in
Inside Diameter
0.89 in
Wire Diameter
0.11 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
50 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.779 in