  • Mfr # C10951054500M
  • Zoro # G701843224
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C10951054500M
Overall Length
4 1/2 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
1.92 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
33.91 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.89 in
Wire Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
Free Length
4 1/2 in
Outside Diameter
1.1 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
15.1 lb/in
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
38.88 lb
Finish
Oil
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Deflection @ Load
2.58 in