Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C19371923500S
  • Mfr # C19371923500S
  • Zoro # G3331069
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
2.2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C19371923500S
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
2.2 in
Outside Diameter
1.94 in
Compatible Rod Size
Free Length
3 1/2 in
Wire Diameter
0.19 in
Inside Diameter
1.56 in
Spring Rate
57.3 lb/in
Deflection @ Load
1.3 in