Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C19371925500S
  • Mfr # C19371925500S
  • Zoro # G3331111
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
3.37 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C19371925500S
Overall Length
5 1/2 in
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
3.37 in
Compatible Rod Size
Free Length
5 1/2 in
Inside Diameter
1.56 in
Wire Diameter
0.19 in
Outside Diameter
1.94 in
Spring Rate
34.9 lb/in
Color
Gray
Item
Compression Spring
Finish
Plain
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
2.13 in