Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C19371926000S
  • Mfr # C19371926000S
  • Zoro # G3331148
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
3.66 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C19371926000S
Overall Length
6 in
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
3.66 in
Inside Diameter
1.56 in
Compatible Rod Size
Free Length
6 in
Outside Diameter
1.94 in
Wire Diameter
0.19 in
Spring Rate
31.8 lb/in
Deflection @ Load
2.34 in