Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C19371924000S
  • Mfr # C19371924000S
  • Zoro # G3331227
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
2.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C19371924000S
Overall Length
4 in
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
2.5 in
Wire Diameter
0.19 in
Inside Diameter
1.56 in
Compatible Rod Size
Free Length
4 in
Outside Diameter
1.94 in
Spring Rate
49.4 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Finish
Plain
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
ASTM A313 and AMS 5688
Deflection @ Load
1.5 in