  • Mfr # E11251056000M
  • Zoro # G001916741
/ea
Key Features
Type
High Precision
Material
Music Wire
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Spring Rate (Lbs./In.)
4.5 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E11251056000M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
6 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Outside Diameter
1.125 in
Wire Diameter
0.105 in
Free Length
6 in
Extended Length
Details
Type
High Precision
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
4.5 lb/in
End Type
Full Twist Loop
Load (Lbs.)
37.8 lb
Meets/Exceeds
Finish
Oil
Item
Extension Spring
Deflection @ Load
7.72 in