  • Mfr # E20002077000M
  • Zoro # G101915279
/ea
Outside Dia.
2 in
Wire Dia.
0.207 in
Spring Rate (Lbs./In.)
28.7 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E20002077000M
Overall Length
7 in
Outside Dia.
2 in
Wire Dia.
0.207 in
Outside Diameter
2 in
Free Length
7 in
Extended Length
Wire Diameter
0.207 in
Spring Rate (Lbs./In.)
28.7 lb/in
Item
Extension Spring
Meets/Exceeds
End Type
Full Twist Loop
Finish
Oil
Initial Tension (Lbs.)
12.88 lb
Load (Lbs.)
143.12 lb
Deflection @ Load
4.54 in