  • Mfr # E20002076500M
  • Zoro # G901915349
Outside Dia.
2 in
Wire Dia.
0.207 in
Spring Rate (Lbs./In.)
33.8 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E20002076500M
Overall Length
6 1/2 in
Outside Dia.
2 in
Wire Dia.
0.207 in
Free Length
6 1/2 in
Extended Length
Wire Diameter
0.207 in
Outside Diameter
2 in
Spring Rate (Lbs./In.)
33.8 lb/in
Extension Spring
Initial Tension (Lbs.)
12.88 lb
Meets/Exceeds
Deflection @ Load
3.85 in