  • Mfr # E20002078000M
  • Zoro # G701915259
/ea
Outside Dia.
2 in
Wire Dia.
0.207 in
Spring Rate (Lbs./In.)
22 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E20002078000M
Overall Length
8 in
Outside Dia.
2 in
Wire Dia.
0.207 in
Extended Length
Free Length
8 in
Outside Diameter
2 in
Wire Diameter
0.207 in
Spring Rate (Lbs./In.)
22 lb/in
Item
Extension Spring
Load (Lbs.)
143.12 lb
Finish
Oil
Meets/Exceeds
Deflection @ Load
5.91 in