  • Mfr # E17501486000M
  • Zoro # G601916639
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.148 in
Spring Rate (Lbs./In.)
9.4 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E17501486000M
Overall Length
6 in
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.148 in
Wire Diameter
0.148 in
Free Length
6 in
Outside Diameter
1.75 in
Spring Rate (Lbs./In.)
9.4 lb/in
Meets/Exceeds
Item
Extension Spring
Load (Lbs.)
64.33 lb
Initial Tension (Lbs.)
5.79 lb
Finish
Oil
End Type
Full Twist Loop
Deflection @ Load
6.26 in