  • Mfr # E17501485500M
  • Zoro # G501916609
Key Features
Type
High Precision
Material
Music Wire
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.148 in
Spring Rate (Lbs./In.)
11.5 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E17501485500M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
5 1/2 in
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.148 in
Wire Diameter
0.148 in
Free Length
5 1/2 in
Extended Length
Outside Diameter
1.75 in
Details
Type
High Precision
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
11.5 lb/in
Initial Tension (Lbs.)
5.79 lb
Meets/Exceeds
Load (Lbs.)
64.33 lb
Deflection @ Load
5.08 in