  • Mfr # LHL3640035M
  • Zoro # G422586738
Max. AIR Rating
25kA at 600V AC
Terminal Connection
Lug
Frame Size
400A/LH
Circuit Breaker Type
High Interrupting Capacity, Low Voltage
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
LHL3640035M
Frame Size
400A/LH
Height
11 in
Details
Max. AIR Rating
25kA at 600V AC
Terminal Connection
Lug
Circuit Breaker Type
DC Voltage Rating
250V DC
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Actuator
Button
Amps
400A
Trip Type
Thermomagnetic
Description
Molded Case Circuit Breaker, 400 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 25kA at 600V AC, For Use With Control Equipment Panels, High Amp Trip Setting 25 kA, Low Amp Trip Setting 50 kA, Circuit Breaker Type High Interrupting Capacity, Number of Poles 3, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Lug, Trip Type Magnetic, Phase Not Applicable, Phase Connection Not Applicable, Frame Size 400LH, Circuit Breaker Mounting Style Unit Mount, Height 11 in, Min. Wire Size 1 AWG