  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-199
  • Zoro # G7805434
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/8"
Width
12"
Length
10 ft.
Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S50FDA-199
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
12"
Length
10 ft.
Color
Red
Backing Type
Plain
Compression Set
0.2
Standards
ASTM D2000 GE 507, FDA 21 CFR 177.2600
Shape
Roll
Tensile Strength
700 psi
Durometer
50A
Elongation
4
Smooth
Temperature Range
-80 Degrees to 500 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Density
1.25 g/cm3
Tear Strength
17 N/mm
Description
FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 50A - 1/8" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long