  • Mfr # BULK-RS-BHS70-666
  • Zoro # G7791881
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
20 ft.
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-BHS70-666
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
20 ft.
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Plain
Density
1.35 g/cm3
Grade
High Strength
Texture
Smooth
Elongation
3.8
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Standards
ASTM D2000 BF 710
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
0.3
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Shape
Roll
Durometer
70A
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 70A - 3/16" Thick x 36" Wide x 20 ft. Long