  • Mfr # BULK-RS-BHS50-623
  • Zoro # G7793945
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/4"
Width
12"
Length
18"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS50-623
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/4"
Width
12"
Length
18"
Backing Type
Plain
Tensile Strength
1,500 psi
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.059" - +0.059")
Density
1.35 g/cm3
Shape
Sheet
Elongation
3.8
Compression Set
0.3
Durometer
50A
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 50A - 3/4" Thick x 18" Wide x 12" Long