  • Mfr # BULK-RS-NHS50-235
  • Zoro # G7794855
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
60 ft.
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NHS50-235
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
60 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Density
1.35 g/cm3
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Compression Set
0.3
Standards
ASTM D2000 BC 510
Shape
Roll
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Tensile Strength
1,500 psi
Durometer
50A
Elongation
3.8
20 N/mm
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 50A - 1/8" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long