  • Mfr # V1K80A01
  • Zoro # G6898026
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Application
Max. Output Amps
80 A
Height
12
Watts Loss
255 W
Function
Reduce Voltage Overshoots and Reflective Wave Due to dV/dT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
V1K80A01
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
12
Width
8
Depth
11.5
Overall Width
8 in
For Motor Lead Length
100 ft to 1000 ft
Overall Depth
11.5 in
Overall Height
12 in
Details
Item
Output Filter
Application
Max. Output Amps
80 A
Watts Loss
255 W
Function
Enclosure
UL Type 1
Input Voltage
600V AC
Features
Improves System Productivity by Increasing Motor Bearing Life, Limits Voltage Spikes to Below 1000 V For Applications with Lead Lengths up to 1000 ft, Prevents Motor Failure with Protection Against Motor Insulation Breakdown, Reduces Common Mode by a Minimum of 30%, Reduces Motor Heating, Noise and Vibration
Max. HP
60 hp
Phase
Three
Standards
UL Listed
Filter Type
dV/dT
Enclosure Type
UL Type 1
Maximum Output Current
80 A
Maximum Output Power
60 hp
For Use With
Variable Frequency Drive
Frequency
60 Hz
Description
Output Filter, UL Type 1, Filter Type dV/dT, Maximum Output Power 60 hp, 600V AC, Maximum Output Current 80 A, Watts Loss 255 W, Overall Height 12 in, Overall Width 8 in, Overall Depth 11.5 in