  • Mfr # A12M-SDQCL07
  • Zoro # G8388597
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
150.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Bar Dia.
0.472"
Style
107 Degrees Boring and Facing
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A12M-SDQCL07
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
150.00mm
Bar Dia.
0.472"
Insert Size
Shank Dia.
12.00mm
Min. Bore Dia.
16.00mm
Max. Bore Depth
48.00mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Style
107 Degrees Boring and Facing
Rake
Positive
ANSI Number
A12M-SDQCL07
Lead Angle
107 Degrees
Min. Bore
0.630"
Left/Right Hand
Left
Mounting Style
Screw Clamp
Type
Coolant Thru
For Use With
DC0702 Series
Cutting Edge Type
0 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
Includes
FS1490 Torx Key, FS2061 Clamping Screw
Secondary Material Application ISO Code
H
Insert Style
DC
Compatible Hardware
Number of Coolant Holes
1
Center to Cutting Tip
9.00mm
Primary Material Application
Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Number of Inserts
1
Secondary Material Application
Hardened Steel
Cutting Application
Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Approach Angle
107.5 Degrees
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Head Material
Steel
Insert Holding Type
Screw On
ISO Number
A12M-SDQCL07
Coolant Fed
Coolant Through
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 150.00mm, 107.5 Degrees , 9.00mm, FS1490 Torx Key, FS2061 Clamping Screw, Coolant Through, Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning, Left Hand