  • Mfr # A25T-DTFNL16
  • Zoro # G8293896
Key Features
Overall Length
300.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Triangle
For Use With
TN1604 Series
Mounting Style
Top and Hole Clamping
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A25T-DTFNL16
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
300.00mm
Bar Dia.
0.984"
Insert Size
1604
Shank Dia.
25.00mm
Min. Bore Dia.
32.00mm
Max. Bore Depth
100.00mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Triangle
For Use With
TN1604 Series
Mounting Style
Top and Hole Clamping
Rake
Negative
ANSI Number
A25T-DTFNL16
Style
90 Degrees Boring and Facing
Left/Right Hand
Left
Lead Angle
90 Degrees
Min. Bore
1.260"
Type
Coolant Thru
Cutting Edge Type
-6 Degrees
Includes
Cutting Direction
Left Hand
Secondary Material Application
Stainless Steel
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Center to Cutting Tip
17.00mm