  • Mfr # F4042.UT22.026.Z03.11
  • Zoro # G7863615
Cutter Dia.
1.000"
Series
F4042
Depth of Cut
11.70mm
Number of Inserts
3
Overall Length (In.)
2.283
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
F4042.UT22.026.Z03.11
Cutter Dia.
1.000"
Depth of Cut
11.70mm
Overall Length (In.)
Cutting Length
0.461"
Diameter
1.000"
Shank Dia. (In.)
Overall Length
58.00 mm
Connection Size
T22
Head Projection Length
35.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.70mm
Min. Cutting Dia.
25.40mm
Shank Dia.
22.00 mm
Max. Cutting Dia.
25.4 mm
Series
F4042
Number of Inserts
3
Nomenclature
F4042.UT22.026.Z03.11
Insert Screw
FS1456 Torx 9 IP
Shank Type - Machining
Threaded
Compatible Hardware
FS1456 T9IP Clamping Screw
ISO Number
F4042.UT22.026.Z03.11
Features
2 Cutting Edges per Indexable Insert
Max. Speed
28,100 RPM
ANSI Code
F4042.UT22.026.Z03.11
Description
Indexable Square Shoulder End Mill, Max. Cutting Dia. 25.4 mm, Shank Dia. 22.00 mm, Threaded, Overall Length 58.00 mm, ANSI Code F4042.UT22.026.Z03.11, Compatible Hardware FS1456 T9IP Clamping Screw, Connection Size T22, Coolant Fed Coolant Through