  • Mfr # PSSNR2525M12
  • Zoro # G2906814
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
158.32mm
ISO Number
PSSNR2525M12
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PSSNR2525M12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
158.32mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Width
25.00mm
Shank Height
25.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
ISO Number
PSSNR2525M12
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
Square
Approach Angle
45 Degrees
Toolholder Style
PSSN
Insert Holding Type
Lever Lock
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PSSN, Overall Length 158.32mm