  • Mfr # CRSNR2525X12-P
  • Zoro # G2950519
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
130.00mm
Insert Holding Type
Top Clamp
Shank Width
25.00mm
Approach Angle
45 Degrees
Insert Clearance Angle
0 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CRSNR2525X12-P
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
130.00mm
Shank Width
25.00mm
Shank Height
25.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Holding Type
Top Clamp
Approach Angle
45 Degrees
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Toolholder Style
CRSN
Insert Shape
Round
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
CRSNR2525X12-P
Coolant Fed
Coolant Through
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, CRSN, Overall Length 130.00mm