  • Mfr # F2481TMS-7.99
  • Zoro # G8064454
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Size - Decimal
7.99mm - 0.3146
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Flute Type
Spiral
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F2481TMS-7.99
Country of Origin
Germany
Dimensions
Size - Decimal
7.99mm - 0.3146
Flute Length
16.00 mm
Reamer Size
7.99 mm
7.99mm (0.3146)
Shank Dia.
8 mm
Overall Length
100.00 mm
Drill Bit Size
7.99mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Details
Item
Chucking Reamer
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Flute Type
Spiral
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Cutting Direction
Left Hand
Shank Type
Point Type
Self-centering
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
6
Grade
High Performance
List Number
F2481
Drill Bit Finish
TMS
Decimal Equivalent
0.3146
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Drill Bit Material
Application
For Cast Iron, Steel
Number of Pieces
1
Coolant Through
Yes
Material
Standards
DIN 6537
Spiral Direction
Left Hand
Coolant Fed
Coolant Through
Point type
Self-centering
Description
Chucking Reamer, Carbide, TiAlN, Metric, 7.99 mm