Indexable Boring Bar, E10SSCLPR3, 10 in L, Carbide, 80 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # E10SSCLPR3
  • Zoro # G3574549
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
10 in
Shank Material
Carbide
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
E10SSCLPR3
Left/Right Hand
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E10SSCLPR3
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
10 in
Insert Size
32.52
Shank Dia.
5/8 in
Shank Length
8-7/8 in
Min. Bore Dia.
0.7700 in
Cutting Height
0.0075 in
Insert Cutting Edge Length
9.67mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
Carbide
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
E10SSCLPR3
Left/Right Hand
Right Hand
Rake
0 Degrees Axial, 0 Degrees Radial
Lead Angle
-5 Degrees
Type
Screw Clamping
Cutting Direction
Center to Cutting Tip
0.4060 in
ISO Number
E10SSCLPR3
Number of Inserts
1
Cutting Application
Boring
Side Cutting Edge Angle
-5 Degrees
Insert Style
CP
Number of Coolant Holes
1
Approach Angle
95 Degrees
Coolant Fed
Coolant Through
Insert Holding Type
Screw On
Toolholder Style
E-SCLP
Measurement System
Fractional Inch
Description
Indexable Boring Bar, E-SCLP, Insert Shape 80 Degrees Diamond, Overall Length 10 in, E10SSCLPR3, 95 Degrees , 0.4060 in, Coolant Through, Boring, Right Hand