  • Mfr # TCF500R5SLR40MG
  • Zoro # G3751104
Diameter
40.00mm
Ratio
5xD
Shank Dia.
40.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF500R5SLR40MG
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Diameter
40.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Overall Length
367.79mm
Max. Drilling Depth
251.79mm
Depth x Dia. Ratio
5xD
Flute Length
291.80mm
Min. Drill Dia.
50.00mm
ANSI Code
TCF500R5SLR40MG
ISO Number
TCF500R5SLR40MG
Description
Indexable Insert Drill, 5xD, Max. Drilling Depth 251.79mm, TCF500R5SLR40MG, TCF, Coolant Through