  • Mfr # TCF660R3SLR40MH
  • Zoro # G3776961
Diameter
40.00mm
Ratio
3xD
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
323.31mm
Shank Length
70.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF660R3SLR40MH
Diameter
40.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
323.31mm
Shank Length
70.00mm
Max. Drilling Depth
200.31mm
Flute Length
246.50mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Min. Drill Dia.
66.00mm
Max. Drill Dia.
67.00mm
ANSI Code
TCF660R3SLR40MH
ISO Number
TCF660R3SLR40MH
Description
Indexable Insert Drill, 3xD, Max. Drilling Depth 200.31mm, TCF660R3SLR40MH, TCF, Coolant Through