Indexable Thread Turning Tool Holder, A20QNNTOL2, 180.00mm L, High Speed Steel
  • Mfr # A20QNNTOL2
  • Zoro # G3576795
Key Features
Overall Length
180.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Top Notch
ANSI Code
A20QNNTOL2
Cutting Direction
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A20QNNTOL2
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
180.00mm
Insert Size
2
Shank Dia.
20.00mm
Min. Bore Dia.
26.00mm
Shank Length
145.27mm
Details
Item
Indexable Thread Turning Tool Holder
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Top Notch
ANSI Code
A20QNNTOL2
Cutting Direction
Left Hand
Type
Top Notch Clamping
Rake
0 Degrees Axial, 0 Degrees Radial
Lead Angle
0 Degrees
Left/Right Hand
Cutting Application
Inside Diameter Internal Threading
Insert Style
N.2R
ISO Number
A20QNNTOL2
Coolant Fed
Coolant Through
Toolholder Style
A-NNT
Number of Coolant Holes
1
Center to Cutting Tip
0 in
Insert Holding Type
Top Clamping
Measurement System
Metric
Description
Indexable Thread Turning Tool Holder, A-NNT, Insert Shape Top Notch, Overall Length 180.00mm, A20QNNTOL2, 0 in, Coolant Through, Inside Diameter Internal Threading, Left Hand