  • Mfr # PFQ903-DRY-25FF
  • Zoro # G1605379
Accuracy
+/-1.5%
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PFQ903-DRY-25FF
Bolt Circle Diameter
2.898 in
Flange Diameter
2.5 in
Nominal Dial Size
Case Diameter
2.445 in
Case Depth
0.772 in
Item
Panel-Mount Pressure Gauge
Accuracy
+/-1.5%
Primary Pressure Range
0 to 60
Primary Scale Units
psi
Socket Material
Brass
Gauge Primary Range Numbered Graduations
10/100
Gauge Primary Range Smallest Graduation
5/50
Smallest Graduation
1 psi/10 kPa
Calibration Certificate Included
For Use With
Media Compatible with Bronze
Gauge Secondary Range Values
0 to 410
Sensor Material
Phosphor Bronze
Secondary Pressure Range
0 to 410
White
Movement Material
Brass OT59
Over-Pressure Limit
25%
Panel Mount Characteristics
3 0.197 in Dia Holes on 2.898 in Dia Bolt Circle
Ambient Operating Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F (-40 Degrees to 93 Degrees C)
Pressure Range Type
Pressure
IP65
Compatible with Brand
Universal
Secondary Scale Pressure Measurement - Maximum
410 kPa
Case Liquid
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
60 psi
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Secondary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 kPa
-40 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
4
Process Media Temperature - Maximum
200 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi