  • Mfr # AA6061/11125-84
  • Zoro # G216313090
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/11125-84
Outside Leg Length
7/8 in
Overall Length
7 ft
Leg Thickness
1/8 in
Overall Width
1 in
Overall Height
1 in
Inside Leg Length
84 in
Round
Material Grade
6061
Elongation
17 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi