  • Mfr # AA6061/11250-108
  • Zoro # G516312977
T6
Brinell Hardness
95 BHN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/11250-108
Overall Width
1 in
Overall Height
1 in
Leg Thickness
1/4 in
Outside Leg Length
3/4 in
Inside Leg Length
108 in
Overall Length
9 ft
T6
Brinell Hardness
95 BHN
Mill
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
1,205 Degrees F
Material Grade
6061
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
17 %