  • Mfr # AA6061/12501250125-72
  • Zoro # G116313145
/ea
Key Features
Temper
T6
Angle
90 Degrees
Material
Aluminum
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Fabrication
Welded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AA6061/12501250125-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Leg Thickness
1/8 in
Overall Length
6 ft
Outside Leg Length
1 1/8 in
Overall Width
1 1/4 in
Inside Leg Length
72 in
Overall Height
1 1/4 in
Details
Temper
T6
Angle
90 Degrees
Item
Aluminum Angle
Material
Aluminum
Resistance Properties
Fabrication
Welded
Yield Strength
40,000 psi
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Elongation
17 %
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Tensile Strength
45,000 psi