  • Mfr # AA6061/15001500188-12
  • Zoro # G616313058
Inside Leg Length
12 in
Leg Edge Shape
Round
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/15001500188-12
Inside Leg Length
12 in
Leg Thickness
3/16 in
Outside Leg Length
1 5/16 in
Overall Length
12 in
Aluminum Angle
Leg Edge Shape
Round
Elongation
17 %
Shape
Material Grade
6061
Tensile Strength
45,000 psi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Yield Strength
40,000 psi
No Certificates Included
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 12 in, Outside Leg Length 1 5/16 in, Leg Thickness 3/16 in, Overall Length 12 in, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included