  • Mfr # AA6061/44250-24
  • Zoro # G216313205
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/44250-24
Overall Length
24 in
Overall Height
4 in
Inside Leg Length
24 in
Overall Width
4 in
Tensile Strength
45,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %