  • Mfr # AA6061/22125-108
  • Zoro # G716313002
Welded
Heat Treatable
Heat Treatable
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/22125-108
Overall Width
2 in
Overall Height
2 in
Overall Length
9 ft
Outside Leg Length
1 7/8 in
Leg Thickness
1/8 in
Inside Leg Length
108 in
6061
Leg Edge Shape
Round
Elongation
17 %
Tensile Strength
45,000 psi
Mill
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Yield Strength
40,000 psi