  • Mfr # AA6061/22188-60
  • Zoro # G016313061
Aluminum
Brinell Hardness
95 BHN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/22188-60
Inside Leg Length
60 in
Overall Height
2 in
Overall Length
5 ft
Leg Thickness
3/16 in
Overall Width
2 in
Outside Leg Length
1 13/16 in
Aluminum Angle
Brinell Hardness
95 BHN
Yield Strength
40,000 psi
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Tensile Strength
45,000 psi
Welded
Heat Treatable
Heat Treatable
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Elongation
17 %