  • Mfr # AA6061/25002500188-72
  • Zoro # G716313132
/ea
Free Shipping & Returns
Outside Leg Length
2 5/16 in
Inside Leg Length
72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/25002500188-72
Outside Leg Length
2 5/16 in
Inside Leg Length
72 in
Overall Height
2 1/2 in
Overall Length
6 ft
Leg Thickness
3/16 in
Overall Width
2 1/2 in
Heat Treatable
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %
Tensile Strength
45,000 psi
Leg Edge Shape
Round
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 72 in, Outside Leg Length 2 5/16 in, Leg Thickness 3/16 in, Overall Length 6 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included