  • Mfr # AA6061/25002500188-84
  • Zoro # G016313122
/ea
Free Shipping & Returns
Leg Thickness
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/25002500188-84
Leg Thickness
3/16 in
Overall Width
2 1/2 in
Inside Leg Length
84 in
Overall Length
7 ft
Outside Leg Length
2 5/16 in
Overall Height
2 1/2 in
Shape
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Elongation
17 %
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi