  • Mfr # AA6061/33188-12
  • Zoro # G116313091
T6
Material Grade
6061
Tensile Strength
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/33188-12
Leg Thickness
3/16 in
Outside Leg Length
2 13/16 in
Overall Length
12 in
Overall Height
3 in
Inside Leg Length
12 in
Overall Width
3 in
T6
Material Grade
6061
Tensile Strength
45,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Heat Treatable
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Mechanical Finish
Mill
Leg Edge Shape
Round
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %