  • Mfr # AA6061/25002500250-72
  • Zoro # G916313055
/ea
Free Shipping & Returns
Elongation
17 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/25002500250-72
Outside Leg Length
2 1/4 in
Overall Width
2 1/2 in
Overall Length
6 ft
Overall Height
2 1/2 in
Inside Leg Length
72 in
Leg Thickness
1/4 in
Elongation
17 %
Shape
Leg Edge Shape
Round
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Brinell Hardness
95 BHN
Yield Strength
40,000 psi
Mill
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Tensile Strength
45,000 psi
Material Grade
6061
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 72 in, Outside Leg Length 2 1/4 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 6 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included